Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Cykl #Regulamin PZD – Dziedziczenie działki, czy jest możliwe?

Cykl #Regulamin PZD – Dziedziczenie działki, czy jest możliwe?

  • przez

Co dzieje się z prawem użytkowania działki w ROD po śmierci członka związku? Jakie prawa przysługują spadkobiercom? W tym poradniku omówimy kluczowe aspekty dziedziczenia w ROD, opierając się na przepisach związkowych.

1. Wygasanie Prawa Użytkowania Działki

Na skutek śmierci członka Związku, przysługujące mu prawo użytkowania działki w ROD wygasa. Zgodnie z § 30 ust. 1 pkt 1 statutu PZD oraz § 81 ust. 1 pkt 1 regulaminu ROD, głównym dysponentem działki staje się zarząd ogrodu.

2. Masa Spadkowa i Wierzytelności

Prawo użytkowania działki nie wchodzi do spadku i nie podlega dziedziczeniu. Niemniej jednak, do masy spadkowej wchodzą wierzytelności wynikające z prawa do nasadzeń i urządzeń znajdujących się na działce, które były własnością zmarłego członka Związku. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o ROD, te składniki majątkowe podlegają dziedziczeniu.

3. Prawo Pierwszeństwa w Przydziale Działki

Przepisy związku przewidują, że osoby bliskie zmarłego członka Związku mają pierwszeństwo w przydziale jego działki. Osoby bliskie to współmałżonek, dzieci, rodzice, wnuki, rodzeństwo oraz ich dzieci. Aby skorzystać z prawa pierwszeństwa, osoby te muszą złożyć wniosek w terminie 3 miesięcy od śmierci członka Związku (§ 68 ust. 3 statutu PZD).

4. Oświadczenie Działowca Niebędącego w Związku Małżeńskim

Jeśli zmarły członek Związku nie był w związku małżeńskim, może złożyć pisemne oświadczenie w zarządzie ogrodu, wskazując osobę bliską, która ma zostać jego następcą w przypadku śmierci. Zgodnie z § 79 ust. 1 regulaminu ROD, oświadczenie to jest ważne, jeśli spełnione są warunki określone w regulaminie ROD i wskazuje osobę bliską w rozumieniu § 5 pkt 6 statutu PZD.

5. Podsumowanie i Testament Działkowy

Przedstawione zasady tworzą swoisty „testament działkowy”, umożliwiający działkowcowi dysponować swoją działką na wypadek śmierci. Warto zaznaczyć, że osoba wskazana w oświadczeniu może wystąpić o przydział działki, jeśli uczyni to w terminie 3 miesięcy od śmierci użytkownika.

Cytowane Przepisy:

  • § 30 ust. 1 pkt 1 statutu PZD
  • § 81 ust. 1 pkt 1 regulaminu ROD
  • Art. 15 ust. 2 ustawy o ROD
  • § 68 ust. 3 statutu PZD
  • § 79 ust. 1 regulaminu ROD
  • § 5 pkt 6 statutu PZD

Źródła:

Dziedziczenie użytkowania działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest zagadnieniem, które warto zrozumieć, by móc odpowiednio zaplanować przyszłość ogrodu po śmierci członka związku. Przepisy związkowe określają zasady i prawa spadkobierców w tej kwestii, a ich znajomość może pomóc uniknąć nieporozumień i zachować harmonię w ogrodzie.

Skip to content