Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Zakup działki ROD – informacje

Zakup działki ROD – informacje

  • przez

Opracowano na podstawie artykułu PZD, regulaminu PZD oraz wywiadu z Zarządem ROD Pelcowizna.

Ważne informacje przed przeczytaniem artykułu:

  1. Jednostka Krajowa PZD nie prowadzi listy dostępnych działek.
  2. Przy rozważaniu nadania prawa do działki, brane jest pod uwagę miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę.
  3. Głównym celem działek i ROD jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych i społecznych członków lokalnej społeczności.
  4. Nie ma możliwości nabycia prawa do działki, która znajduje się zbyt daleko od miejsca zamieszkania wnioskującego lub na znacznym odległości od jego miejsca zamieszkania.
  5. Działki nie są sprzedawane. Nabywca staje się właścicielem roślin, tzw. nasadzeń, i obiektów na działce, ale co do samej ziemi otrzymuje tylko prawo do dzierżawy.
  6. Każdy działkowiec ma prawo do posiadania jednej działki.
  7. Warto sprawdzić status ROD na gruncie ustawowym i planów MPZP, np. ROD Pelcowizna posiada status „trwałych”, podlegających pod dodatkową ochronę.
  8. Warto spisać liczniki w dniu podpisywania umowy oraz sporządzić szczegółowy protokół tzw. obiektów i nasadzeń, będących przedmiotem rozliczenia oraz załączyć taki protokół do aktu.

Dwa sposoby zakupu

I. Udać się do Zarządu ROD

W pierwszej kolejności powinniśmy poszukać dostępnej działki w ROD. Informacje na ten temat znajdziemy w zarządzie danego Ogrodu. Zazwyczaj kontakt do zarządu ROD jest dostępny na tablicach informacyjnych w Ogrodzie lub na stronach internetowych. Jeśli mamy trudności z nawiązaniem kontaktu z zarządem ROD, można skontaktować się z właściwym Okręgiem, który oprócz danych kontaktowych do zarządów ROD na swoim obszarze może posiadać informacje o dostępnych działkach.

Jeśli zarząd ROD nie ma dostępnej działki, ale prowadzi listę oczekujących, warto się na nią zapisać, pozostawiając swoje dane kontaktowe.

II. Nabycie działki od innego działkowca – podpisanie umowy przeniesienia prawa do działki z właścicielem działki.

W tym przypadku warto monitorować ogłoszenia zamieszczane przez działkowców w lokalnych mediach i na platformach ogłoszeniowych w Internecie.

Jeśli znajdziemy działkę na sprzedaż, należy podpisać z właścicielem działki umowę przeniesienia prawa do działki, a podpisy pod nią muszą być notarialnie poświadczone. Umowa powinna być sporządzona w trzech egzemplarzach: jeden dla zarządu ROD i po jednym dla sprzedającego i kupującego. Samo podpisanie umowy nie jest wystarczające, aby była ona skuteczna. Sprzedający działkę musi złożyć wniosek do zarządu ROD w celu zatwierdzenia umowy i dołączyć jeden egzemplarz umowy. Zarząd ROD ma 2 miesiące na zatwierdzenie takiej umowy. Do momentu zatwierdzenia, prawa do działki pozostają w gestii sprzedającego (a nie kupującego), wraz z prawami i obowiązkami wynikającymi z tej działki.

Jeśli termin ten upłynie bezskutecznie, oznacza to automatyczne zatwierdzenie przeniesienia praw do działki.

Zarząd ROD ma prawo odmówić zatwierdzenia przeniesienia praw do działki z ważnych powodów, ale odmowę trzeba uzasadnić na piśmie. Zarówno sprzedający, jak i kupujący mogą podważyć decyzję zarządu ROD na drodze sądowej, jeśli uważają ją za niesłuszna.

Zarząd ROD może także odmówić zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, jednocześnie wskazując osobę, na rzecz której ma nastąpić to przeniesienie. Wskazana osoba musi złożyć pisemne oświadczenie o gotowości do zapłaty na rzecz działkowca wynagrodzenia w wysokości określonej we wniosku o zatwierdzenie umowy w terminie 2 tygodni od dnia wskazania. Bezskuteczny upływ tego terminu jest równoznaczny z uwzględnieniem wniosku działkowca.

Ważne dokumenty z omówieniem, w tym umowa z procedurą:

Podziękowania dla Zarządu ROD Pelcowizna za wzory dokumentów i omówienie procedury.

Źródło artykułu: Polski Związek Działkowców – Jak nabyć działkę w ROD? (pzd.pl)

Skip to content