ROD „Pelcowizna” powstał na terenach byłych nieużytków i dzięki staraniom kolejnych Zarządów i mrówczej pracy działkowców obecnie możemy cieszyć się kwitnącymi działkami, pełnymi wspaniałych, owocujących drzew oraz rabatami dającymi plon „własnych” warzyw i owoców. Obecnie w ROD „Pelcowizna” funkcjonuje 228 działek zlokalizowanych na wygrodzonych i dobrze zagospodarowanych ogrodach, stanowiących estetyczne i cieszące oko uzupełnienie przestrzeni publicznej.
ś.p. Czesława Szczepaniak
Poniższy tekst został opracowany na podstawie informacji publicznie dostępnych w publikacji Polskiego Związku Działkowców (PZD). Przedstawione tu informacje mają na celu przybliżenie działalności Polskiego Związku Działkowców oraz rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce.
O PZD
„Polski Związek Działkowców (PZD) jest ogólnopolskim stowarzyszeniem ogrodowym, które kontynuuje ponad 120-letnią tradycję ruchu działkowego w Polsce. Związek prowadzi 4667 rodzinnych ogrodów działkowych, które składają się z 917 445 działek o łącznej powierzchni 40 862,9613 ha (stan organizacyjny na 31.12.2016 r.). Przyjmuje się, że z tych działek korzysta blisko 4 miliony osób, ponieważ zwykle przydzielane są one rodzinom liczącym około cztery osoby.
O ROD
Rodzinne ogrody działkowe (ROD) to wydzielone obszary gruntu, które składają się z działek i terenu ogólnego. Służą one do wspólnego korzystania przez działkowców i są wyposażone w infrastrukturę ogrodową. Głównym celem rodzinnych ogrodów działkowych jest zaspokajanie potrzeb wypoczynkowych, rekreacyjnych oraz innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych. Działkowcy mają możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, co przyczynia się do podniesienia standardów ekologicznych otoczenia. Oprócz funkcji rolniczych, ROD pełnią również funkcje ekologiczne, socjalne, zdrowotne, społeczne i edukacyjne.
Podstawa prawna działania
Polski Związek Działkowców działa na podstawie Ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Ta ustawa, uchwalona w trybie inicjatywy obywatelskiej, jest gwarantem trwałości i rozwoju ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Ustawa zawiera regulacje, które skutecznie zabezpieczają istnienie i rozwój ogrodów działkowych oraz nadają działkowcom szereg praw, dzięki którym mogą bezpiecznie korzystać ze swoich działek. Wśród najważniejszych praw działkowców znajdują się: prawo do bezpłatnego używania gruntów publicznych pod ogrody działkowe, prawo do korzystania z działek na podstawie konkretnego tytułu prawnego, prawo do własności nasadzeń i obiektów na działce, prawo do zwolnień podatkowych z tytułu użytkowania działki, prawo do odszkodowania za utraconą własność w przypadku likwidacji ogrodu, prawo do działki zamiennej w razie likwidacji ogrodu oraz inne prawa chroniące interesy działkowców.
Powyższe uprawnienia zapewniają działkowcom odpowiednie warunki do właściwego użytkowania działek. Rodzinne ogrody działkowe mają status urządzeń użyteczności publicznej, co oznacza, że stanowią one element socjalnej infrastruktury, dostępnej dla wszystkich członków społeczności lokalnej. Gminy mają określone obowiązki wobec ogrodów działkowych, które służą okolicznym mieszkańcom.
Działkowcy są jak Rodzina
Polscy działkowcy to zróżnicowana grupa społeczna, która obejmuje ludzi w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. Działki w rodzinnych ogrodach działkowych są użytkowane przez wszystkie grupy społeczne i zawodowe. Przeprowadzone badanie w 2011 roku wykazało, że większość ogrodów działkowych w Polsce znajduje się w miastach, a największe zainteresowanie nimi wykazują mieszkańcy dużych aglomeracji, takich jak Warszawa, Katowice, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Poznań, Łódź i Kraków.”